<<  Dikili Tip Elektrik Panoları >>

 

Dikili elektrik panoları tüm enerji sistemlerinde kullanılmaktadır. Elektrik dağıtım, motor kontrol ve kumanda, kompanzasyon, trafo, aydınlatma, şantiye ve sayaç panoları dikili elektrik pano grubunun içinde yer almaktadır.

                 
       
Dış Ortam Harici Pano   Dış Ortam Harici Pano   Trifaze Şantiye Panosu   Trifaze Şantiye Panosu   Trifaze Şantiye Panosu
                 
       
Monofaze Ayaklı Pano   Monofaze Ayaklı Pano   Aktif Reaktif Pano   Trifaze Pano   Trifaze Pano
                 
       
Trifaze Pano   Trifaze Pano   Trifaze Pano   Pano Ayak   Trifaze Pano
                 
Kompanzasyon Panosu Kompanzasyon Panosu  Çok Sayaçlı Pano
                 

Elektrik panoları kullanım amacına göre farklılık göstermektedir. Genel olarak apartmanlarda kullanılan elektrik panoları standart bileşenlere ve formlara sahipken, bir iş yeri için çok daha farklı olabilmektedir. Elektrik panosunda volt kontrol kapasitelerini de dikkate almak gerekmektedir. Fiziksel kullanımlarına göre sabit yada çekmeceli de olabilirler. Panolar voltaj kontrolleri bakımından alçak, orta, yüksek gerilim panoları olarak sınıflandırılırlar.

 

Kompanzasyon Pano Nedir? Bir işletmenin cos φ’ ni düzeltmek için, ölçü aletlerinin, kontaktörlerin, elektrik sigortalarının ve kondansatörün üzerinde yer aldığı panoya kompanzasyon panosu denir.

 

Kompanzasyon panosu İşletmenin güç kat sayısını düzeltmek için gerekli cihaz kondansatör ve ölçü aletlerinin üzerinde bulunduğu panodur. Elektrik sisteminin en iyi koşullarda çalıştırılması için büyük yararı vardır.


Kompanzasyon panosu, boyutları genel olarak tesislerde ana dağıtım panolarıyla beraber montaj yapılır. Kompanzasyon panosu harici ve dahili olarak montaj yapılır. Harici panoların üstü eğimli olarak çatı yapılmalı ve havalandırma pancurları bulunmamalıdır. Dahili tip panoda  havalandırma panjurları olmalıdır. Büyük panolarda kondansatörlerin havalandırılması için aspiratör bağlanır. Kondansatörlerin konulması için yeterli özellikte raflar olmalıdır. Ana dağıtım panosunda kompanzasyon için termik manyetik şalter konulmalıdır.