<<  Duvar  Tipi  Elektrik Panoıları  >>

             

Duvar tipi elektrik panoları genellikte dağıtım sistemleri, zayıf akım sistemleri, küçük güçlü kompanzasyon ve MCC sistemlerinde kullanılmaktadır. Özellikle ofis ve binaların kat dağıtım panoları bu sınıfa girmektedir.

 

Elektrik pano seçimi yapılırken, pek çok kriteri göz önünde bulundurmalısınız. Mesela; az katlı yada tek katlı, küçük bir binanın elektrik kontrolünü göz önünde bulundurduğumuzda, bu küçük bina için kurulmuş olan elektrik panosunun muhtemelen daha az özellikli olduğu gözlemlenir.

 

Pano içerisinde bulunan kontrol mekanizmaları otomatiktir. Standart olarak zil, merdiven, binadaki sayaçlar ve merkezi şartel gibi basit kontrol sağlayan mekanizmalar mevcuttur.

                   
           
                   
                   
           
                   
               
                   

Elektrik Panosu seçimi yaparken, pek çok durumu göz önünde bulundurmanız gerekebilir. Örneğin az katlı yada tek katlı, küçük bir binanın elektrik kontrolünü göz önünde bulundurduğumuzda, bu küçük bina için kurulmuş olan elektrik panosunun muhtemelen daha az özellikli olduğu gözlemlenir. Pano içerisinde bulunan kontrol mekanizmaları otomatiktir. Standart olarak zil, merdiven, binadaki sayaçlar ve merkezi şartel gibi basit kontrol sağlayan mekanizmalar mevcuttur.

Doğru Elektrik Panosu Seçimi Yapmak; Bir bina için merkezi elektrik panosu seçimi teknik bilgi gerektirmektedir. Elektrik panosu seçimi aşamasındaki en önemli nokta güvenliktir. Panonun montajı, topraklanması gibi teknik çalışmalar, alanında uzman elektrikçi kişiler tarafından yapılması gerekmektedir. Bu nedenle elektrik panoları için her aşamada teknik destek gereklidir.